Trebamo li stvarno napraviti 10 tisuća koraka u danu?

PRO Oglas

Hodanje je za mnoge izvrstan trening niskog intenziteta, a uz to je i potpuno besplatan. Istraživanja pokazuju da hodanje može smanjiti rizik od srčanih bolesti, pa čak i poboljšati mentalno zdravlje. Ipak, o tome koliko bi točno čovjek trebao hodati dnevno neprestano se raspravlja.

Mnogi nastoje postići 10 tisuća koraka u danu. To je broj povezan s brojnim fitness izazovima. No ima li to smisla? Bismo li trebali težiti tome da svakodnevno napravimo 10 tisuća koraka?

Dr. Alexis Coslick kaže da je 10 tisuća koraka dnevno zapravo bio dio marketinške kampanje za japanski pedometar te da nije službena zdravstvena preporuka.

Ono što Centri za kontrolu i prevenciju bolesti službeno preporučuju je “150 minuta tjedno aerobne vježbe umjerenog intenziteta ili 75 minuta aerobne vježbe snažnog intenziteta tjedno i dva dana treninga jačanja mišića”.

No broj koraka značajan je pokazatelj toga koliko se krećete tijekom dana. Trener Tony Coffey navodi da je nečiji broj koraka usko povezan s kondicijom, raspoloženjem, kontrolom šećera u krvi i smanjenim rizikom od smrtnosti od svih uzroka te krvnim tlakom. Prema istraživanju, povećanje broja koraka, odnosno povećanje učestalosti kretanja tijekom dana, može vam čak pomoći da živite dulje.

“Nedavna analiza pokazala je da za svakih 1000 koraka više koje napravite dnevno, rizik od smrti svih uzroka pada za 12 posto”, govori Coffey.

Ipak, profesorica Michele Olson navodi da ne trebamo toliko brinuti da napravimo 10 tisuća koraka u danu. 7000 koraka možda je idealnije.

“U smislu ostvarivanja značajnog utjecaja, treba raditi na akumulaciji 7000 koraka dnevno. To značajno smanjuje rizike u usporedbi sa samo 4000 koraka. Zdravstvene prednosti bit će i veće ako napravite 10 tisuća koraka u danu, ali i sa 7000 stupanja zdravlje se pojačava”, zaključila je.

Index.hr

SLUČAJ "AMIR GROSS KABIRI"

POSLJEDNJE OBJAVLJENO