MHSAA
State Tournament Schedules
(All games tip off at 7 p.m., unless otherwise noted)
Quarterfinal Round
Friday
GIRLS
CLASS 6A
Germantown (24-6) at Tupelo (24-6)
Pascagoula (22-6) at Harrison Central (27-2)
Horn Lake (21-3) at Clinton (20-7)
Gulfport (20-11) at Meridian (24-3)
CLASS 5A
Canton (20-9) at Columbus (21-4)
Brookhaven (23-5) at Laurel (17-10)
Neshoba Central (30-0) at Vicksburg (21-5)
West Jones (22-4) at Wayne County (19-7)
CLASS 4A
Tishomingo County (29-3) at Pontotoc (29-3)
Purvis (28-2) at Pass Christian (26-6)
South Pontotoc (24-7) at Choctaw Central (26-4)
Newton County (13-13) at Moss Point (21-10)
CLASS 3A
Nettleton (22-6) at Booneville (26-2)
Franklin County (24-4) at Tylertown (15-7)
Kossuth (14-15) at Noxubee County (14-11)
Union (27-3) at Jefferson Davis County (13-14)
CLASS 2A
Calhoun City (22-1) at Belmont (25-5)
Velma Jackson (19-9) at West Lincoln (19-8)
New Site (26-9) at East Webster (22-7)
Newton (13-11) at Lake (21-3)
CLASS 1A
Biggersville (27-2) at Ingomar (31-4)
Bay Springs (21-3) at Lumberton (20-3)
West Union (15-8) at Blue Mountain (25-4)
McEvans (23-4) at Sebastopol (17-7)
Saturday
BOYS
CLASS 6A
Tupelo (25-3) at Olive Branch (24-3)
Petal (23-4) at Biloxi (27-3)
Southaven (25-4) at Clinton (20-5)
Brandon (25-6) at Northwest Rankin (22-7)
CLASS 5A
New Hope (21-4) at Cleveland Central (21-9)
Wayne County (20-9) at Picayune (18-8)
Holmes County Central (19-10) at Provine (15-13)
Florence (26-2) at Hattiesburg (15-12)
CLASS 4A
Clarksdale (23-7) at New Albany (18-6)
Forrest County AHS (24-4) at Moss Point (20-11)
Gentry (25-7) at Leake Central (25-1)
Quitman (19-7) at Raymond (26-5)
CLASS 3A
Booneville (23-5) at North Panola (24-5)
Franklin County (23-5) at St. Patrick (30-2)
Holly Springs (12-16) at Winona (21-8)
Southeast Lauderdale (16-10) at St. Andrew’s (21-5)
CLASS 2A
Leflore County (10-14) at Pine Grove (21-8)
Amite County (18-6) at Heidelberg (15-11)
Charleston (9-12) at Northside (19-9)
Newton (21-6) at Velma Jackson (15-10)
CLASS 1A
Biggersville (26-2) at Ingomar (19-5)
McEvans (16-7) at Bay Springs (25-2)
H.W. Byers (19-4) at Coffeeville (23-5)
West Tallahatchie (NA) at McAdams (20-8)
MAIS
Overall Tournament Schedule
First Round
Tuesday
GIRLS
Presbyterian Christian (26-11) at Briarfield, La. (NA), 5 p.m.
Central Hinds (NA) at Kirk (26-7), 5:30 p.m.
Tunica (NA) at Hartfield (26-6), 6 p.m.
Marvell Academy, Ark. (15-2) at Leake Academy (34-3), 6 p.m.
Clinton Christian (NA) at Manchester (NA), 6 p.m.
Regents of Oxford (14-6) at Bowling Green, La. (20-8), 6 p.m.
Central Hinds (NA) at Jackson Prep (33-2), 6 p.m.
Wednesday
BOYS
Bayou (22-15) at Christian Collegiate (22-4), 4:30 p.m.
Hillcrest Christian (23-12) at Greenville Christian (24-3), 5:30 p.m.
Tunica (NA) at Madison-Ridgeland (31-6), 6 p.m.
Porter’s Chapel (NA) at Simpson (29-4), 6 p.m.
Jackson Academy (22-12) at Delta (NA), 6 p.m.
Regents of Oxford (NA) at Starkville Academy (23-9), 6 p.m.
West Memphis Christian, Ark. (NA) at Jackson Prep (24-7), 6 p.m.
Quarterfinal Round
Friday
GIRLS
Tunica/Hartfield winner at Lamar Christian (NA), TBA
Marvell/Leake winner vs. PCS/Briarfield winner, TBA
Clinton/Manchester winner vs. Regents/Bowling Green winner, TBA
Humphreys/Prep winner vs. C. Hinds/Kirk winner, TBA
Saturday
BOYS
Tunica/MRA winner at St. Joseph-Greenville, TBA
Porter’s Chapel/Simpson winner vs. JA/Delta winner, TBA
Hillcrest/GCS winner vs. Regents/Starkville winner, TBA
W. Memphis/Prep winner vs. Bayou/Christian Coll. Winner, TBA
Semifinal Round
At Wood Coliseum, Mississippi College
Monday, February 28
Girls semifinal, 1 p.m.; Girls semifinal, 2:15 p.m.; Boys semifinal, 6 p.m.; Boys semifinal, 7:15 p.m.
Championship Round
At Wood Coliseum, Mississippi College
Wednesday, March 2
Girls championship, 6 p.m.; Boys championship, 7:45 p.m.