Σωτηρία με Ζαϊρί

Με γκολ του Ζαουάντ Ζαϊρί στο 66ο λεπτό, η Ζάκυνθος επικράτησε 1-0 της Αναγέννησης Καρδίτσας στην κυριακάτικη (27/3) αναμέτρηση για την 25η αγωνιστική της Β’ Εθνικής.

Η ομάδα του Ιονίου βρίσκεται, πλέον, στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη και κατ’ επέκταση θα πρέπει να επιδείξει τάσεις αυτοχειρίας για να υποβιβαστεί στη Γ’ Εθνική, παρά το γεγονός ότι επίκειται η αφαίρεση 3 βαθμών.

Η Αναγέννηση Καρδίτσας, από την πλευρά της, έχασε την ευκαιρία να πλασαριστεί σε θέσεις του… πάνω ραφιού, αλλά δεν αντιμετωπίζει κανένα πρόβλημα όσον αφορά την παραμονή.

Μονόπλευρο ημίχρονο
HΑναγέννηση Καρδίτσας ταξίδεψε με πολλές απουσίες στο νησί του Ιονίου και η Ζάκυνθος προσπάθησε να εκμεταλλευθεί αυτό το γεγονός.

Ο Σταματής απώλεσε δύο καλές ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά, ο Κρολ τον μιμήθηκε στο 9′, ενώ αμφότεροι άγγιξαν το γκολ στο 16′, έπειτα από σέντρα του Ζαϊρί.

Λίγες ημέρες μετά τη συνέντευξή του στο a-sports.gr, ο Μαυριάς δοκίμασε να απειλήσει στο 20′, σε ένα χρονικό σημείο που η Αναγέννηση άρχισε σιγά-σιγά να ισορροπεί την κατάσταση.

Η ώρα του Ζαϊρί
Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο καλές ευκαιρίες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα (58′ Μπλέντι, 60′ Τσιλούλης), όμως οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που έμελλε να σκοράρουν.

Με τη συμπλήρωση 66 λεπτών αγώνα, ο Κουρέλλας εκτέλεσε φάουλ, ο Ζαϊρί πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Κουτσόπουλου.

Αυτό το γκολ δεν πτόησε τους παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη, οι οποίοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 73′ (ο Παπαδόπουλος απέκρουσε την κεφαλιά του Σκαθαρούδη) και απείλησαν εκ νέου με το νεοεισελθόντα Πιτταρά στο 85′.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Βάνια Ραντίνοβιτς): Παπαδόπουλος, Τσιάμης, Κυριακίδης, Ορφανίδης, Πεχλιβανόπουλος, Αποστόλου, Ζέλιος, Ζαϊρί (89′ Ν. Πέττας), Κουρέλλας (77′ Κάρδαρης), Σταματής (92′ Ρ. Πέττας), Κρόλ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Κουτσόπουλος, Γκουγκούδης, Τζάνης, Γκόλιας, Σάββας, Υφαντής, Μαυριάς, Τσιλούλης (68′ Κοντός), Σκαθαρούδης (76′ Πιτταράς), Μπιτέλης, Μούτσα.