ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Η ΚΟΕ τιμά τους αθλητές και τις αθλήτριές της

Published

on

Αύριο θα πραγματοποιηθεί η γιορτή του υγρού στίβου στο Athens Marriott Hotel, καθώς η ομοσπονδία θα τιμήσει όσους και όσες διακρίθηκαν την περσινή σεζόν, αλλά και την ανδρική ομάδα υδατοσφαίρισης, η οποία στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Το 2022 ήταν μια αρκετά πετυχημένη χρονιά για τον ελληνικό υγρό στίβο, αφού ήρθαν μετάλλια στα περισσότερα αγωνίσματά του, δηλαδή στην κολύμβηση, την υδατοσφαίριση, την καλλιτεχνική κολύμβηση και την τεχνική κολύμβηση. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, που ήταν η σημαντικότερη διοργάνωση της χρονιάς (πλην της τεχνικής), χάρη στην Ευαγγελία Πλατανιώτη η Ελλάδα πανηγύρισε δύο χάλκινα μετάλλια στην καλλιτεχνική, τα οποία συνοδεύτηκαν από το χάλκινο μετάλλιο της Εθνική ομάδας υδατοσφαίρισης των ανδρών. Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της Ρώμης ήταν το ευρωπαϊκό του Απόστολου Χρήστου, ο οποίος στέφθηκε πρωταθλητής στα 50μ ύπτιο και πρόσθεσε ακόμα ένα αργυρό μετάλλιο στην συλλογή του στα 100μ ύπτιο. Ο Κρίστιαν Γκολομέεβ δεν έλειψε από το βάθρο ακόμα μία σεζόν και ήταν τρίτος στην κούρσα της μίας ανάσας, τα 50μ ελεύθερο.

Μετά το ευρωπαϊκό της Ρώμης ακολούθησε το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης στο Σπλιτ και αυτήν την φορά ήταν η σειρά της Εθνικής ομάδας των γυναικών να κερδίσει το μετάλλιο και τα κατάφερε με την δεύτερη θέση, αφού ηττήθηκε στον τελικό κόντρα στην Ισπανία. Παγκόσμιο πρωτάθλημα διεξήχθη και για την τεχνική κολύμβηση και έλαβε χώρα στο Κάλι, εκεί όπου ο Χρήστος Καλαϊτζόπουλος και ο Χρήστος Μπόνιας χάρισαν μετάλλια στην χώρα μας. Ο Βασίλης Σοφικίτης ολοκλήρωσε μια χρονιά με χάλκινο μετάλλιο τόσο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης εφήβων – νεανίδων στο Οτοπένι όσο και στο αντίστοιχο παγκόσμιο πρωτάθλημα στη Λίμα, ανεβάζοντας αρκετά τον πήχη για φέτος. Αυτές είναι μερικές μόνο από τις επιτυχίες που καταγράφηκαν το 2022 από τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες και αξίζει η ΚΟΕ να τους ανταμείψει για την προσπάθειά τους και την προσφορά τους.

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2022 Sportsfeed.gr